לאתר להקת מחול בת-שבע English   |
אודות
אודותניוזלטריםחומרים נוספיםהשאלההנחיות תיעוד למחוליצירת קשרתומכים ושותפים

הקדמה

 

להקת בת-שבע היא להקה מרכזית ובעלת תפקיד היסטורי משמעותי בחיי המחול בישראל, ומאז הקמתה בשנת 1964 על ידי בת-שבע דה רוטשילד, היא להקה בעלת מוניטין בינלאומי. לקראת שנת היובל לבת-שבע, שיחול ב-2014, הצהירה הלהקה על הקמת ארכיון שיתעד את פעילותה בחמישים שנות קיומהויצור תשתית לתיעוד ושימור של המחול הישראלי. שנת החמישים היא קו התפר בין חווית הווה אינטנסיבי לבין הבנה של עולם שהולך ונעלם. תודעה היסטורית זו היא חלק ממגמה בשדות אמנות שונים בארץ, שגם בהם מתוכננות ומתקיימות פעולות של תיעוד ושימור. פעולות אלו הן פועל יוצא של תפישת אמנות כחלק מתרבות, והבנה שטקסטים אמנותיים ספוגים ברעיונות חברתיים, פוליטיים וכלכליים ומקיימים איתם יחסי השפעה הדדית.

 

הקמת הארכיון כתשתית למחקר מחול

 

הקמת הארכיון היא מהלך פורץ דרך בשדה המחול הישראלי ומקורו בראיה היסטורית ובתפישת אומנות כמייצגת עולם אסתטי ותפיסות חברתיות.
הארכיון נועד לתעד את פעילות הלהקה וליצור תשתית למחקר מחול. תחום המחקר במחול הוא תחום חדש באקדמיה, אשר הולך ונעשה מרכז לעניין של חוקרים מתחומי הסוציולוגיה והאנתרופולוגיה, חקר גוף, מחקר תרבות, תיאטרון ואמנויות במה. התחום הולך ומתרחב במהירות באוניברסיטאות, מכללות ובמרכזי מחול, שיוצרים מרחבים עיוניים ותיאורטיים בזיקה ישירה ליצירות מחול ובאופן נפרד מהן. נסיקת העניין בתחום באה לידי ביטוי בכנסים אקדמיים וימי עיון כמו גם בהוצאת ספרים העוסקים בהבנת המחול וההקשרים התרבותיים המסועפים שלו.

הקמת הארכיון מהדהדת מהלכים מקבילים במרכזי מחול מרכזיים בעולם כמו ארכיון להקת מרתה גרהם, הקמת ארכיון של להקת מחול פינה באוש, פרויקט ה-Motion Bank של וויליאם פורסייט בפרנקפורט וארכיון המחול ע"ש ג'רום רובינס בספרייה הציבורית בניו-יורק.  צוותי חשיבה עסוקים בשאלות המרכזיות העומדות בפני עולם המחול המבקש לתעד עצמו: איך שומרים על  יצירות מחול, איך מארגנים עקבות, עדויות וזיכרונות, איך יוצרים תשתית למחקר אמנותי, שיח תיאורטי ודיון אקדמי.

 

פרויקט הארכיון

 

המוטיבציה הראשונית היא לאסוף, לקטלג, לשמור ולחשוף לציבור כל מה שיש,  ליצור ארכיון חי שיהיה מקום של ידע, מרכז מחקר נדיב ופתוח לקהילת המחול הרחבה.

1. יצירת מאגר מידע של הרפרטואר ואנשי הלהקה

רשימת רפרטואר עם כל הריקודים, מתי נוצרו, כמה פעמים הופיעו, הכוריאוגרפים, הרקדנים והיוצרים.

רשימת אנשי בת-שבע: מעצבי התכניות, אנשי הועד המנהל, צלמים, מנהלי חזרות, בוני תפאורות, מנהלים טכניים, אנשי מנהלה, אנשי תחזוקה, מנהלים אמנותיים, אנשי מועצה ציבורית, מורים, תורמים, מעצבי תלבושות ומוסיקאים.

 

2. בניית ארכיון פיזי ודיגיטל
מטרת הארכיון היא איסוף עומק של כל החומרים הקשורים בפעילות הלהקה בחמישים שנות קיומה. החומרים שיאספו יעברו מיון וקטלוג ארכיונאי, אחסון באופן שישמור עליהם לפי סטנדרטים מקובלים של שימור מסמכים, דיגיטציה והנגשה לציבור בכפוף לזכויות יוצרים וצנעת הפרט.                                                                                                      

3. מה ואיפה אוספים
סרטי מחול, סרטים של חזרות והופעות, תמונות, פרוטוקוליםשל דיונים אמנותיים, תכניות, כרזות, ביקורות, קטעי עיתונים ומגזינים, יומנים אישיים, מכתבים, מחברות עבודה.
תיקי הפקה: תצלומים של תפאורות, סקיצות ותצלומים של תלבושות, תכניות תאורה, פרטיטורות והקלטות מוסיקליות. מסמכים אדמיניסטרטיביים: מכתבים רשמיים, חוזים עם כוריאוגרפים ויוצרים, קבלות על תשלומים, הזמנות עבודה, פרוטוקולים  של ישיבות.

איפה אוספים: איסוף חומרים מאנשים פרטיים  שהיו קשורים לפעילות הלהקה באמצעות 'קול קורא' ופנייה אישית. איסוף במוסדות- משרדי הלהקה, ספרית המחול בניו יורק, ארכיון הסרטים הישראלי בסינמטק ירושלים, ארכיון אמנויות הבמה באוניברסיטת ת"א, ארכיון רשות השידור, ארכיון מרתה גרהם, ארכיון אולפני הרצליה וגבע, ארכיון המדינה ארכיון הכנסת וארכיונים של עיתונים בארץ ובעולם.  

 

הצורך שלנו הוא לספר את הסיפור שלא סופר, לעשות מקום לכל מי ומה שנהדף מעל דפי ההיסטוריה ולהכיר מאיפה באנו.הקמת הארכיון היא פעולה של סקרנות וחקרנות והיא מתבקשת ממקומה של להקת בת- שבע בהיסטוריה של המחול הישראלי. שנת החמישים היא רגע מכונן.

 

צוות הארכיון

 

איריס לנה - ניהול פרויקט הקמת הארכיון

בוגרת האקדמיה למוסיקה ומחול בירושלים ותואר שני מטעם הפקולטה לאמנויות באוניברסיטת ת"א. כוריאוגרפית ומעצבת תנועה בתיאטרון. מרצה לתולדות המחול ומקצועות עיוניים בסמינר הקיבוצים ובאקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים. בפרויקט תיעוד אנשי מחול מראשית המחול בארץ, חברה בוועדה המדעית לתרגום ספרי מחול. חברה במועצת הפיס לתרבות ואמנות. מנהלת אמנותית שותפה בפרויקט מחול חדש 2012,בזירה הבין תחומית בירושלים.

 

הגר ציגלר - עוזרת מחקר פרויקט ארכיון 

בוגרת המחלקה לצילום, באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל בירושלים.בעלת סטודיו לצילום  ואמנית רב-תחומית, מציגה בתערוכות בארץ ובעולם:Greatmore Studios , קייפטאון, דרום אפריקה (תכנית שהות),MOFA, פלורידה ארה"ב ב-2012, הביאנלה לרישום, בית האמנים, ירושלים, ב-2011. מפיקה תערוכות ופרויקטים בתחומי האמנות.עוזרת אישית לאמנים וצלמים (פרופ' דוד וקשטיין, עדי נס).

להקת בת-שבע 1964. צילום: דוד אולמר