לאתר להקת מחול בת-שבע English   |

אנשים רשימה אלפבתית

א / ב / ג / ד / ה / ו / ז / ח / ט / י / כ / ל / מ / נ / ס / ע / פ / צ / ק / ר / ש / ת /

ניר בן גל

הבא הקודם
ביוגרפיהתכניותגרפיקה ודפוס

ניר בן-גל (1959- )


רקדן וכוריאוגרף. יליד פתח-תקווה. ב-1969 עברה המשפחה לקיבוץ ראש הנקרה, שאביו נמנה עם מייסדיו. כנער השתתף בלהקה האזורית לריקודי עם ועסק גם בציור. בתיכון הכיר את ליאת דרור, לימים אשתו ושותפתו ליצירה. טרם גיוסו לצבא לסיירת מטכ"ל עשה שנת שירות בעבודה קהילתית בקריית-שמונה. עם שחרורו מהשירות הצבאי עזב את הקיבוץ. הצטרף לבת זוגו ליאת דרור, שלמדה באקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים. בשנים 1986-1984 למד בסדנה להכשרת רקדנים מטה אשר שבקיבוץ געתון, שם התנסה לראשונה בכוריאוגרפיה הן במסגרת הסדנה והן בבימת מחול עם היצירות אני נחנק בתוך שמלה ומחווה לגן הפסלים. ב-1986 עבר לירושלים לרקוד באנסמבל ירושלים, שם יצר את מתים מצחוק. את היצירה זו הזמינה מאוחר יותר באותה שנה להקת רפלקס מחרונינגן, הולנד; ובעבורה זכה בפרס שני בתחרות הכוריאוגרפים בקלן.
החל מ-1985 יצר בן-גל עם ליאת דרור. יצירתם הראשונה דירת שני חדרים (1987) זכתה בפרס המקום הראשון בתחרות גוונים במחול, ומאוחר יותר גם בפרסים בין-לאומיים חשובים, כדוגמת פרס הבאניולה הצרפתי ופרס פסטיבל המחול בקלן. היצירה נחשבת לנקודת מפנה במחול הישראלי וב-2012 שחזרו אותה ניב שינפלד ואורן לאור, שמתכתבים עם היצירה המקורית מתוך מבט חדש על תכניה.
בשנת 1991 הקימו בן-גל ודרור את להקת המחול ליאת דרור וניר בן-גל, שפעלה בתל אביב ושהעלתה כמה הפקות שהופיעו בהצלחה בישראל, באירופה ובארצות הברית. בין יצירותיהם בתקופה זו היו תאנים (1993), אינתא עומרי (1994) וחקירה (1996). ב-1999 יצרו בעמק הלואר את יצירתם Dance of Nothing. יצירה זו סימנה סופה של תקופה. בשנת 2000 עברו דרור ובן-גל לחיות עם להקתם במצפה רמון והקימו את האנגר אדמה שבו בית ספר לתנועה וסדנאות שונות. בין יצירותיהם בשנים האחרונות: דרך (2014), ריקוד זן (2013) ושדה תעופה (2011).
בנוסף על פועלם בלהקתם יצרו השניים כוריאוגרפיות עבור תיאטרונים (הבימה, תיאטרון חיפה, הקאמרי והאופרה הישראלית) ועבור להקות מחול אחרות ובהן להקת המחול הבין-קיבוצית, להקתLCDT  מלונדון ולהקת בת-שבע. עבור בת-שבע יצרו את חסר צורה (1986), תפיסה מוטעית (1987) ורומנטיקה (1989).

קישורים חיצוניים

וויקיפדיה

הצג

ניר בן גל באדמה

הצג

ניר בן גל באוניברסיטת תל אביב

הצג