לאתר להקת מחול בת-שבע English   |

אנשים רשימה אלפבתית

א / ב / ג / ד / ה / ו / ז / ח / ט / י / כ / ל / מ / נ / ס / ע / פ / צ / ק / ר / ש / ת /

דונלד מקייל

הבא הקודם
ביוגרפיהתכניותגרפיקה ודפוס

דונלד מקייל (1930- 2018)


רקדן, כוריאוגרף ומורה. יליד ניו-יורק, ארצות הברית. בגיל 17 זכה במלגת לימודים בסטודיו שלNew Dance Group  שם החל את הכשרתו כרקדן. בין מוריו באותן שנים נמנו מרתה גרהם, מרס קנינגהם ואנה סוקולוב. כשנה מאוחר יותר יצר מקייל את הכוריאוגרפיה הראשונה שלו, יצירת סולו שבה גם רקד בשם  ילד של שבת (1948). ב-1951 הקים מקייל להקה משלו, שפעלה עד 1969. מאז יצר מקייל כוריאוגרפיות ללהקות רבות ברחבי העולם ובהן להקת אלווין איילי, בלט קליבלנד סן-חוזה, להקת המחול המודרני של לוס-אנג'לס, אנסמבל קליאו פארקר רובינזון, תיאטרון מחול לולה וושינגטון ואחרות. שימש מנהל אמנותי של להקת המחול Inner-City בשנים 1974-1970. מאז 1995 משמש יועץ אמנותי ללהקת Limón Dance Company. נוסף על כך יצר כוריאוגרפיות בשורה ארוכה של הפקות תיאטרון, טלוויזיה וקולנוע, ובהן Sophisticated Ladies, משפחת קוסבי והמופע של אד סאליבן.
לאורך השנים יצר מקייל שש יצירות בעבור להקת מחול בת-שבע: בנות הגן (1964), נוֹקטוּרן (1965), דפי אלבום (1976), הר הבשמים, קשת סביב שכמי (1977), לבקש את ירושלים (1985).
מקייל לימד לאורך השנים במוסדות רבים ברחבי העולם, ובהם בנינגטון קולג' וג'וליארד. שימש דיקן בית הספר למחול במכון קליפורניה לאמנויות ומרצה ומנהל אמנותי באוניברסיטת קליפורניה, ארוויין (UCI).
זכה בשורה ארוכה של פרסים, עיטורי כבוד ורטרוספקטיבות. ב-1992 קיבל פרס למפעל חיים במחול בפסטיבל סמואל ה. סקריפס וב-1994 קיבל פרס מפעל חיים מטעם האגודה האמריקאית למחול. הוא נמנה עם רשימת 100 אוצרות המחול של קואליציית מורשת המחול האמריקאית ((DHC.

קישורים חיצוניים

האתר של דונלד מקייל

הצג

וויקיפדיה

הצג

דונלד מקייל ב-Claire Trevor School of the Arts

הצג

דונלד מקייל ב-The History Makers

הצג