לאתר להקת מחול בת-שבע English   |

אנשים רשימה אלפבתית

א / ב / ג / ד / ה / ו / ז / ח / ט / י / כ / ל / מ / נ / ס / ע / פ / צ / ק / ר / ש / ת /

אנז'לין פרלז'וקאז'

הבא הקודם
ביוגרפיהתכניותגרפיקה ודפוס

אנז'לן פרלז'וקאז' (1957- )


רקדן, כוריאוגרף ומנהל אמנותי. יליד סוסי אן ברי שליד פריז, להורים ממוצא אלבני. החל ללמוד בלט כילד, ראשית בלט אקספרסיוניסטי ובהמשך גם מחול מודרני בסקולה קאנטורום בפריז אצל קרין ואהנר, ועסק גם בספורט. ב-1980 נסע לניו-יורק, שם למד אצל זינה רומט ומרס קנינגהם. עם שובו לצרפת הצטרף ללהקתו של קוונטן רוּייֶה בקאן ובהמשך למרכז הלאומי למחול עכשווי (CNDC) באנז'ה. בשנת 1982 הצטרף ללהקתו של דומיניק בגואה במונפלייה.
ב-1984 יצר לראשונה כוריאוגרפיה, את הדואט הרפתקאות קולוניאליות, שהועלה בפסטיבל מונפלייה. בסוף אותה שנה פרש מלהקת בגואה והקים את להקתו – להקת פרלז'וקאז' – בעיר שאמפיניי סור מארן. יצירתו הראשונה עבור להקתו, שוק שחור (1984), זיכתה אותו בפרס בניולה היוקרתי.
ב-1987 זכה בפרס וילה מדיצ'י ונסע ליפן ללמוד תיאטרון נוֹ. עם שובו יצר עבור פסטיבל אביניון את יצירתו Hallali Romée. מאז ועד היום יוצר פרלז'וקאז' בקביעות עבור להקתו. בין היתר יצר את רומיאו ויוליה (1990), מחווה לבלט הרוסי (1993), פולחן האביב (2001), חלומה של מדיאה (2004), שלגייה (2008) וצעדים ריקים I, II ו-III (2014).
נוסף על פועלו בלהקתו, מוזמן פרלז'וקאז' ליצור עבור להקות רבות ברחבי העולם. יצר עבור בלט האופרה של ליון, בלט האופרה של פריז, בלט מינכן, בלט הלסינקי בלט, בלט טוסקנה, האופרה הגרמנית בברלין, הבלט העירוני של ריו דה ז'נירו, בלט גולבנקיאן בליסבון, הבלט הפיני הלאומי, לה סקאלה, להקת המחול האוסטרית ABC והאופרה של לוס אנג'לס. ב-1992 הגיע פרלז'וקאז' לישראל ללמד את רקדני להקת בת-שבע את הכוריאוגרפיה לעבודתו כלולות, שאותה יצר במקור עבור להקתו.
לאורך הקריירה שלו זכה פרלז'וקאז' בפרסים ובעיטורי כבוד רבים, בהם הפרס הלאומי הצרפתי למחול (1992), פרס בנואה (1995), פרס בסי (1997) ופרס גלובוס הבדולח (2009). בשנת 1996 הוכתר פרלז'וקאז' אביר לגיון הכבוד הצרפתי ובשנת 2006 כקצין מסדר המצוינות (Officier de l’ordre du Mérite). ב-2014 קיבל את פרס פסטיבל סמואל ה. סקריפס בפסטיבל המחול האמריקאי למפעל חיים בתחום המחול.

קישורים חיצוניים

וויקיפדיה

הצג

האתר של אנז'לן פרלז'וקאז'

הצג